Roztocza kurzu domowego – jak z nimi walczyć, jak pozbyć się alergii?

roztocza kurzu domowego alergia

Gdzie można spotkać roztocza? Są wszędzie tak, gdzie znajdziemy kurz, czyli w pluszowych zabawkach naszych dzieci, w dywanach, na meblach, ręcznikach, zasłonach, pościeli czyli podsumowując wszystkich rzeczach, które nas otaczają. Najgorsze jest to, że największą ilość roztoczy znajdujemy w naszych łóżkach, gdzie mamy mnóstwo naszego złuszczonego naskórka, który jest najlepszą pożywką dla roztoczy. Do tego w łóżku jest ciepło i wilgotno, takie warunki sprzyjają rozwojowi naszych „milusińskich”. Ile osobników możemy znaleźć na jednym łóżku? Według testów około 2 miliony!!!

Alergia na roztocza

Uczulenie na kurz, to potoczne nazywanie alergii, na którą cierpimy i którą niestety bardzo trudno wyleczyć. Alergenem są oczywiście białka, które znajdują się w odchodach roztoczy. W jaki sposób poznać, że jesteśmy uczuleni akurat na taki alergen? Objawy alergii na roztocza to przede wszystkim suchy, napadowy kaszel, duszności, drapanie w gardle, katar alergiczny czy nawet zmiany na naszej skórze. Jeśli mamy takie objawy, najlepiej udać się do alergologa w celu wykonania testów uczuleniowych (możliwe jest późniejsze odczulanie).

Jak eliminować roztocza i łagodzić objawy alergii?

Jak wiadomo kurz jest wszędzie i ciężko się go pozbyć, ale musimy podjąć odpowiednie kroki, żeby roztocza nie miały doskonałych warunków do bytowania. Warto zaopatrzyć się w urządzenie do mierzenia wilgotności powietrza, ponieważ tam gdzie jest chłodno i sucho roztocza się nie rozmnażają, wilgotność nie powinna przekraczać 50%.

Należy pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania, o tym że nie możemy suszyć prania w domu i częstej zmianie pościeli. Wiele do rzeczy ma również wyposażenie naszego mieszkania. Warto zrezygnować z dywanów, grubych narzut, zasłon, mebli tapicerowanych, bibelotów na naszych szafkach, puchowych kołder i poduszek.

Warto często wietrzyć pościel i pluszowe zabawki, odkurzać urządzeniem ze specjalnym filtrem HEPA, który pochłania roztocza. Bardzo ważne jest częste przecieranie szafek, blatów, sprzątanie naszego domu, ale sprzątanie nie powinno odbywać się w obecności osoby z alergią na roztocza.

Co pomaga usuwać roztocza?

Oprócz odczulania, odpowiedniego dbania o czystość w domu możemy wspomagać się również specjalnymi preparatami na roztocza, na rynku znajdziemy proszki, płyny do prania czy inne środki, które pomagają nam eliminować wroga.

Jeśli chcemy przekonać się ile tak naprawdę mamy roztoczy w łóżku czy ogólnie domu możemy skorzystać ze specjalnych testów.
Ozonowanie powietrza – nowy sposób na roztocza

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o ozonowaniu pomieszczeń w celu likwidacji roztoczy. Okazuje się, że ozonowanie – czynność, którą wykonujemy za pomocą specjalnych urządzeń zwanych ozonatorami skutecznie eliminuje bakterie, grzyby, pleśń, wirusy roztocza z naszych pomieszczeń. Ozonatory nie są drogie, a wydają się być najlepszym sposobem na normalne życie dla osób alergią na roztocza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *