Jęczmień na oku, leczenie jęczmienia

jęczmień na oku

Jęczmień to bardzo popularny problem, nie tylko estetyczny, ale również bolesny który objawia się obrzękiem, bólem i zaczerwienieniem brzegu powieki. Kolejne objawy to światłowstręt, łzawienie oraz wydzielina ropna, która bardzo często jest widoczna na naszych rzęsach przy jęczmieniu zewnętrznym oraz pod powieką, gdy mamy jęczmień wewnętrzny. Jęczmień swoim wyglądem przypomina ziarno zboża, dlatego jest tak nazywany, ogólnie jest to grudkowy ropień naszych gruczołów zlokalizowany na brzegu powieki.

Jak leczyć jęczmień?

W wielu przypadkach mówi się, że jęczmień najłatwiej wyleczyć pocierając go złotą obrączką. Czy taki domowy sposób na jęczmień na sens? Nie wskazano działania złota na jęczmień, ale ciepło, które jest wydzielane podczas pocierania jęczmienia może sprzyjać jego szybszego wyleczeniu. Jeśli jęczmień sprawia nam problemy warto udać się do okulisty w celu dobrania odpowiednich leków, które przyspieszą jego gojenie. Przeważnie leczenie jęczmienia odbywa się za pomocą specjalnych kropli oraz maści, można spotkać również leczenie za pomocą antybiotyku. Jęczmień utrzymuje się na oku przez około tydzień, po czym zasycha lub w dojrzałej formie pęka uwalniając ropę. Nie można go pod żadnym pozorem wyciskać!

Przyczyny powstawania jęczmienia

Przyczyną jęczmienia jest bakteria gronkowca, której rozwojowi bez wątpienia pomagają nieodpowiednie kosmetyki do oczu, substancje chemiczne, zadymione pomieszczenia, niezmywanie makijaży, dotykanie oraz pocieranie oka brudnymi rękoma. Jeśli jęczmień pojawi się raz na jakiś czas nie powinno to budzić naszego niepokoju, ale jeśli jęczmień pojawia się często należy udać się do lekarza, ponieważ częste jego występowanie może być związane z chorobą na cukrzycę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *