Jak chronić się przed rakiem?

jak chronić się przed rakiem

Rak to jedna z chorób, której boimy się najbardziej. Mimo postępu medycyny nowotwory złośliwe są powodem śmierci około stu tysięcy osób w naszym kraju każdego roku. Czym jest rak? Jest to komórka naszego organizmu, która zawiera nieodpowiednią informację genetyczną. Takie komórki posiada każdy z nas, ale nasz organizm potrafi sobie z nimi radzić. Takie rzeczy jak wysoki poziom stresu, który towarzyszy nam przed dłuższy czas, nieodpowiednie odżywianie, otyłość, papierosy i inne używki mogą sprzyjać rozwojowi raka.

Jak ustrzec się raka?

Najprościej ujmując musimy o siebie odpowiednio dbać. Nawet jeśli nie mamy nadwagi, warto zwrócić uwagę na to co jemy, zdrowe jedzenie w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwoli nam nie tylko zadbać o naszą sylwetkę, ale również zwiększyć odporność naszego organizmu.

Co do diety, warto wzbogacić nasz jadłospis o produkty bogate w kwasy omega 3. Znajdziemy je oczywiście w tłustych rybach jak makrela, tuńczyk, łosoś czy pstrąg a także w takich produktach jak siemie lniane, olej rzepakowy czy orzechy. Dzięki takim produktom ograniczamy rozrost komórek rakowych.

Kolejna sprawa to oczywiście warzywa, które należy spożywać w jak największej ilości. Zwracajmy również uwagę na zakupy jak najmniej przetworzonej żywności. Obecnie w naszych sklepach żywność jest po prostu naszpikowana chemią, przez co nasz organizm jest bardzo mocno obciążony.

Badania kontrolne

Profilaktyka nigdy nie zaszkodzi, więc raz na jakiś czas warto się po prostu przebadać. Największe zagrożenie nowotworem występuje po 50 roku życia, do tego częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Jeśli w naszej rodzinie ktoś już chorował na raka tym bardziej powinniśmy przeprowadzać badania kontrolne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *