Odchudzanie w ciąży – czy warto?

odchudzanie w ciąży

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas, do którego warto się odpowiednio przygotować odżywiając się prawidłowo i stosując kwas foliowy (nie tylko w czasie ciąży, ale również przed ciążą). Musimy bardzo uważać na różnego rodzaju używki jak przykładowo alkohol czy papierosy, bo wszystko to co dostarczamy do naszego żołądka trafia również do dziecka. Oczywiście każda kobieta chce wyglądać pięknie, szczupło i młodo, również w okresie ciąży, czy warto w tym czasie rozpoczynać odchudzanie?

Kobiety rywalizują ze sobą, prześcigają się, która wygląda lepiej, wybierają się do dietetyków, żeby odchudzić się przed lub w czasie ciąży, jakie niesie to ze sobą skutki? Odchudzanie może doprowadzić do zaburzeń odżywiania, a również różnego rodzaju powikłań, które mogą dotyczyć dziecka. Dla przykładu mamy tu progoreksję, czyli swojego rodzaju anoreksję ciążową, która objawia się podobnie jak sama anoreksja. Podstawowe objawy to wzmożona kontrola wagi, liczenie kalorii każdego posiłku, głodówki, powodowanie wymiotów, stosowanie leków przeczyszczających czy intensywne ćwiczenia. Przez takie zachowanie mama może doprowadzić do wcześniejszego porodu, niedokrwistości, problemów z ciśnieniem tętniczym, depresji a nawet poronienia. Dziecko jest narażone na wiele problemów związanych z jego rozwojem.

Ile przybieramy w czasie ciąży? Tu spotykamy się z wahaniem od 2 do 13 kilogramów w zależności od konkretnej kobiety. Każdy jest inny i organizm każdego w inny sposób przechodzi okres ciąży. Ile w takim razie jest w czasie ciąży? Czy musimy objadać się różnego rodzaju słodyczami, deserami i wszystkim na co mamy ochotę tłumacząc sobie, że to dla dobra i rozwoju dziecka?

Badania pokazują, że w czasie ciąży nie musimy się „objadać” wystarczy jeść podobne ilości posiłków jak przed ciążą, ale zadbać o to, żeby posiłki były pełnowartościowe i dostarczały dla mamy i dziecka wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Odchudzanie w ciąży nie jest zalecane!!! W tym czasie należy myśleć o zdrowiu dziecka, a nie o sylwetce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *